2024 m. karo prievolininkų sąrašo sudarymas – jau pirmąją sausio savaitę

2023-12-29
| Šaltinis:
|

Kitų metų sausio 4 d., ketvirtadienį, Krašto apsaugos ministerijoje bus sudaromas 2024 m. karo prievolininkų sąrašas, į kurį bus įtraukti konstitucinę pareigą turintys atlikti jaunuoliai. Nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje teisės aktų nustatyta tvarka jį sudarys kompiuterio programa.

„Naujo karo prievolininkų sąrašo sudarymas – jau kitą savaitę. Tai svarbus momentas daugeliui jaunuolių, kurie papildys Lietuvos kariuomenės gretas ir mokysis ginti Tėvynę. Mes nuosekliai siekiame didinti šauktinių skaičių, kuris leistų padidinti gynybai parengtų piliečių skaičių ir paspartintų aktyviojo kariuomenės personalo rezervo formavimą. Inicijavome Karo prievolės įstatymo pakeitimo projektą, kuris, jei jį priims Seimas, jau 2025 m. leis išplėsti tarnybos galimybes, rinktis įvairius variantus ir pirmiausia kvies atlikti tarnybą iškart pabaigus mokyklas ir sulaukus 18 metų. Taip pamažu judėtume visuotinio šaukimo link, jei būtų partijų politinis sutarimas dėl papildomos kariuomenės plėtros“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Sąrašo sudarymas – pirmas žingsnis prieš pradedant įprastą jaunuolių šaukimą. Vėliau seka visos nuoseklios procedūros, kurios yra reikalingos komplektuojant ir stiprinant Lietuvos kariuomenę. Priminsiu, kad visada laukiame ir tų, kurie nepateko į sąrašą, tačiau nori savanoriškai atlikti pareigą, o vėliau galbūt ir tęsti kario kelią“, – sako Arūnas Balčiūnas, Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) direktorius.

Kitais metais į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) planuojama pašaukti per 3,8 tūkst. asmenų. Dar keli šimtai aukštųjų mokyklų studentų ar absolventų tarnybą galės atlikti dalyvaudami jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (JKVM). Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pradžioje – Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje (visą 2024 m. šaukimo planą rasite paspaudę žemiau esančią nuorodą).

Atkreiptinas dėmesys, kad į karo prievolininkų sąrašą įtraukiami visi konstitucinę pareigą turintys atlikti jaunuoliai, – net ir tie, kurie dar anksčiau pateikė prašymus savo noru atlikti NPPKT. Tačiau pastarieji turės galimybę pasirinkti tarnybos laiką ir vietą, pretenduoti į didesnes kaupiamąsias išmokas.

Studijuojantieji šalies aukštosiose mokyklose į sąrašą nebus traukiami, tačiau bus įtraukiami vieną kartą po studijų baigimo, todėl norintieji atlikti konstitucinę pareigą, turi teisę stabdyti studijas NPPKT laikotarpiui arba studijuoti ir per tris metus baigti JKVM ar atlikti savanorišką nenuolatinę karo tarnybą Krašto apsaugos savanorių pajėgose. Neįtraukti į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 metų amžiaus.

Sudarytas 2024 m. karo prievolininkų sąrašas ir nurodymai į juos įtrauktiems asmenims bus paskelbti interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt per savaitę po sąrašo sudarymo. Informacija interneto svetainėje bus atnaujinama kiekvieną penktadienį. Karo prievolininkams rekomenduojama reguliariai tikrinti jiems skirtą informaciją, nes šaukimo nurodymai paštu nėra siunčiami, o už jų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Tiesa, šaukimo eigoje apie duodamus nurodymus karo prievolininkai papildomai  gali būti informuojami el. paštu bei telefonu.

Į sąrašą neįtraukti jaunuoliai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės rinktis karo tarnybą savo noru. Jiems bus sudarytos galimybės pasirinkti norimą tarnybos vietą ir laiką bei gauti maksimalias kaupiamąsias išmokas.