Veiklus Kanados lietuvis – Rusijos sankcionuotų asmenų sąraše

2023-01-06
| Šaltinis:
|

Kazimieras Deksnys gimė ir užaugo toli nuo Lietuvos. Tačiau lietuvių kalba kalbėjo kiek save prisimena. „Anglų kalbą išmokau tik mokykloje“, – LRT PLIUS laidoje „Širdyje lietuvis“ pasakoja Kanados lietuvis. Užaugęs jis tapo jauniausiu kada nors išrinktu vietos bendruomenės pirmininku. 

Ir nors Kazimierui visa su Lietuva susijusi veikla atrodo neatsiejama kasdienybės dalis, Kanados lietuvis prisimena, kad už tai ne kartą sulaukė pasekmių. „Sovietų ambasada visada skundėsi Kanados užsienių reikalų ministerijai dėl mūsų protestų“, – juokiasi Kazimieras, neseniai patekęs ir į Rusijos sankcionuotų asmenų sąrašą.

Ilgą laiką už Lietuvos nepriklausomybę kovojęs lietuvis, neliko abejingas ir karo Ukrainoje akivaizdoje. 77-uoju numeriu į sankcionuotų asmenų sąrašą įrašytas Kazimieras džiaugiasi, kad tai puiki paskata remti Ukrainą ir tęsti kovą prieš Putiną. „Pavojus niekur nedingo, turime toliau remti Lietuvą, kad Putinas į ją neateitų, kaip atėjo į Ukrainą“, – įsitikinęs Kanados lietuvių bendruomenei vadovaujantis vyras.

Kasdien dirbti dėl Lietuvos – toks pagrindinis Kazimiero tikslas ir misija. Kanados lietuvis neslepia, užaugus patriotiškoje šeimoje, kitaip ir negalėtų būti. „Tėvams buvo labai svarbu, kad kalbėtume lietuviškai, mokėtume geografiją, istoriją ir literatūrą. Mokėmės ir šokti bei dainuoti, kad grįžę į Lietuvą tėvams gėdos nepadarytume“, – dabar šypsosi prisiminęs Kazimieras.

O kad išmoktų visko, ko iš jo tikisi tėvai, Kazimierui teko gerokai paplušėti. Kiekviena jo diena Kanadoje buvo labiau lietuviška nei kanadietiška. Vyras juokiasi, kad ir draugams laiko beveik nelikdavo, nes kai grįždavo iš lietuviškų užsiėmimų, draugai jau dažniausiai būdavo užsiėmę savais reikalais. Kazimieras prisimena, kad jaunystėje apie Lietuvą daug girdėjo, bet nukeliauti į ją negalėjo. „Galėjome pabandyti, tik neaišku, ar būtų pavykę grįžti“, – dabar sako Kanados lietuvis.

Kad tokie lietuviai egzistuoja ir gyvena Kanadoje, bendruomenė neleidžia pamiršti ir vietos valdžiai. Sako, per daugybę metų jau pelnę politikų palankumą. „Nuolat bendraujame su Kanados parlamentarais, glaudžiai dirbame ir su ambasada. Turime daug draugų ir nuolat palaikome ryšį, kad jie visada būtų ir Lietuvos draugai“, – sako Kazimieras.